Cesta hrdinov SNP sa na uplynulej trase dotkla Bratislavy, prešla okrajom Košíc a tretie najväčšie slovenské mesto obchádza z ešte väčšej vzdialenosti. Za prešovskou mestskou časťou Cemjata, kde sú príjemné vychádzkové trasy, nasleduje Zabíjaná. Za ňou trasa odbočuje vľavo smerom na Malý Šariš.
Na rozdiel od súčasnej trasy, ktorá vedie cez strelnicu a popod diaľnicu D1, sa pôvodne chodilo priamejšie. K zmene došlo z dôvodu výstavby spomínanej diaľnice. Prvá časť starého úseku vedie popri skládke odpadu, následne cez les. Tesne nad diaľnicou sa v lese vynorí zabudnutý židovský cintorín s pováľanými náhrobnými kameňmi. Ďalej sa už po pôvodnej trase pokračovať nedá, chodník sa zmení na húštinu, za ktorou je už plot diaľnice.
Diaľnica sa dá obísť po vrstevnicovom chodníku vľavo a potom po lúke popod diaľničný most. Na opačnej strane diaľnice trasa viedla po ceste popri rodinných domoch. Napriek tomu, že cesta končiaca pod násypom diaľnice naďalej patrí obci Malý Šariš, miestni ju už považujú za svoj súkromný majetok, takže je lepšie sa jej vyhnúť. Nasledoval krátky úsek popri ceste 18, po ktorom trasa odbočila do obce Malý Šariš. Na ďalšej križovatke sa už nachádza súčasná trasa.
- 1: 1.62 km
- 2: 2.01 km



Ďalšie zmenené úseky sa nachádzajú až na konci etapy po asfaltových cestách v okolí Prešova. Nad Kanašom pôvodne trasa z lesa pokračovala cez potok, ďalej cez okraj lúk a rolí a popri poraste do sedla medzi kopcami Stráž a Lysá Stráž, kde bolo rázcestie so žltou trasou. Ku koncu existencie tohto variantu Cesty hrdinov SNP už boli na svahu za Kanašom iba lúky so zle viditeľným značkovacím stĺpom a zo sedla sa pokračovalo okrajom dubového lesa pod Lysú Stráž.
V 1990. rokoch sa celá trasa dostala do lesa a v ňom vystriedala dve rôzne polohy, kým sa dostala do Sedla Stráže. V tejto časti boli turistické značky často aktualizované podľa aktuálneho stavu chodníkov a lesných ciest. Nachádza sa tu preto veľa starých značiek, často len kúsok od aktuálnej trasy.
- 1: 1.58 km
- 2: 1.70 km
- 3: 1.92 km



Otázniky
Pôvodný úsek nad Kanašom sa podobne ako niektoré iné vyznačuje tým, že hoci na začiatku presmerovaného úseku je niekoľko dobre viditeľných starých značiek, neskôr úplne zmiznú a bývalú trasu po okraji pôvodných rolí a lúk je možné len odhadovať. Pôvodné polia a lúky čiastočne zarástli a rozdrobené pozemky nahradili pastviny. Je pravdepodobné, že tak ako sa menilo okolie, menilo sa aj trasovanie SNPčky.
Keďže v okolí aktuálneho rázcestia Sedlo Stráže sa nachádzajú len staré žlté značky, no nie aj staré červené, je pravdepodobné, že rázcestie v sedle medzi Strážou a Lysou Strážou bolo pôvodne v inej polohe, a to bližšie k Lysej Stráži.
Staré žlté značky vedú až pod Lysú Stráž, v inej polohe ako dnes a bez súbehu s červenými značkami, z čoho vyplýva, že až pod Lysú Stráž viedla červená trasa inak. Mohlo to byť práve po lúkach a rázcestie so žltou trasou mohlo byť priamo pod Lysou Strážou.
Ku koncu „lúčnej trasy“ Cesty hrdinov SNP sa už rázcestie turistických značiek nachádzalo na hornom konci lúky pod Lysou Strážou, zrejme 100 metrov od súčasného.
S výnimkou troch značiek nad Kanašom a jedinej značky pod Lysou Strážou sa však nepodarilo nájsť po starom trasovaní žiadne stopy.
Medzi rázcestím Zimná studňa a Terňou sa až do roku 2023 chodilo popri potoku Ternianka po lesných a miestnych cestách. Pod Zimnou studňou sa najskôr išlo priamo po lúkach, čoho nemými svedkami boli až do roku 2023 dva značkárske koly stojace na lúke, ktoré mali podobu stĺpikov z turistických informačných miest. Keďže sa na lúkach pasie dobytok, treba si na pôvodnej trase dávať pozor. Je pravdepodobné, že zmien trasovania tu bolo viac, keďže ide o voľný terén. Neskoršia podoba trasy viedla po obvode pastvín (popri elektrickom ohradníku). Bolo tu potrebné dvakrát prekonávať potok Ternianka, čo pri vyššej hladine nebolo úplne jednoduché. Aj na ďalšom úseku fungovali dva varianty trasy: prvý po obvode lesa rastúceho pri potoku, druhý skrátkou cez tento les, teda bližšie k rieke Ternianka.
V roku 2023 bol celý úsek ešte pred bývalým rázcestím Zimná studňa presmerovaný. Nová trasa vedie priamo k Zimnej studni (predtým sa rovnomenné rázcestie nachádzalo 170 metrov nižšie pod prameňom), ďalej popod Lysú Stráž, kde sa nachádza nové rázcestie Pod Lysou Strážou, a následne cez lúky a po ceste do Terne.
- 1: 3.44 km
- 2: 3.73 km
- 3: 3.73 km






Ďalšia odlišnosť sa nachádza nad Hradiskom, v časti Jakubec, so začiatkom v mieste leteckého nešťastia vojenského vrtuľníka, ktoré sa stalo v roku 2015. Pôvodná trasa viedla od lúky vpravo, dnes je to po paralelnej ceste vľavo.
- 1: 630 m
- 2: 620 m

Samostatná história patrí k chate na Čergove, ktorá vznikla pôvodne ako drevená útulňa v roku 1926, po jej zničení požiarom bola postavená murovaná náhrada v roku 1929. Po jej zničení počas 2. sv. vojny bola obnovená, aj keď obnova trvala pomerne dlho.


Podobne ako pri výstupe na hrebeň z Terne, aj pri zostupe z neho do Hervartova bola na krátkom úseku trasa presmerovaná na paralelnú lesnú cestu. Ide o úsek pred miestom pomenovaným ako Sklynaruv laz.
- 1: 160 m
- 2: 155 m

Ďalej sa po Mihaľov nepodarilo nájsť ďalšie odlišnosti oproti súčasnosti. V tomto úseku sa ale nachádza priamo na trase SNPčky kostol svätého Františka z Assisi v Hervartove z konca 15. storočia, ktorý je najstarším zachovaným dreveným kostolom na Slovensku.

Našli ste nepresnosť? Napíšte nám na historia@cestasnp.sk, každému spresneniu sa potešíme.