Za Krížnou sa pokračovalo rovnako ako dnes, a to cez starý horský priechod Šturec, ktorý kedysi slúžil ako východisko túr smerom do Veľkej Fatry a často aj Nízkych Tatier, keďže tadiaľto viedla hlavná cesta medzi Liptovom a Pohroním. Zmenené úseky sa podarilo identifikovať až v oblasti Donovál.

Menšia zmena bola zrealizovaná vo svahu pod kopcami Zvolen a Nová hoľa, kam kedysi viedol lyžiarsky vlek a pôvodná trasa išla okolo jeho horného konca (dnes vedie priamejšie nadol).

  • 1: 210 m
  • 2: 150 m
Značky pod Novou hoľou kopírovali kamene, dnes sa chodí skratkou

Horské Donovaly sú prekvapivo jedným z miest Cesty hrdinov SNP, kde došlo k zmenám trasy z dôvodu stavebnej činnosti. Ešte v 1930. rokoch bol turistický význam tejto lokality taký malý, že sa názov „Donovaly“ nenachádza ani v mennom registri turistických sprievodcov. Štefánikova cesta tadiaľ síce prechádzala, ale túry Donovaly obchádzali, keďže za východisko ciest sa volila skôr Korytnica. To sa zmenilo, keď bol v roku 1938 otvorený hotel Šport a v roku 1961 nová cesta spájajúca Banskú Bystricu a Ružomberok. Hotel sa zapísal aj do Slovenského národného povstania, keďže v ňom istý čas sídlil hlavný štáb povstalcov.

Donovaly v 1930. rokoch

Nie je známe, kadiaľ viedli prvé trasy, uvádza sa, že to bolo v sedle medzi Donovalmi a Mistríkmi. Po otvorení Šport-hotela viedla trasa spod hory Zvolen k hotelu, pred ktorým bolo rázcestie turistických trás. Následne sa pokračovalo chodníkom dole ku kostolu do miest súčasného rázcestia.

Zostup po lúke k Šport-hotelu je dnes prehradený budovami
Pozostatky prvej trasy pod Šport-hotelom

Neskôr bola trasa presmerovaná po uliciach od hotela rovnako do miest dnešného rázcestia, ktoré už – rovnako ako dnes – slúžilo ako východisko túr. Ani jednu z pôvodných trás dnes už nie je možné prejsť. Nad hotelom turistickú cestu prehradili vily, rovnako aj pôvodnú trasu pri kostole. Súkromie majiteľov tu starostlivo strážia kamerové systémy. Na oboch stranách Šport-hotela sa nachádzajú stromy, na ktorých ešte badať zvyšky značiek oboch pôvodných trás, a pred hotelom tróni nová veľká turistická mapa okolia.

Druhý variant trasy prichádzal spoza Šport-hotela
  • 1: 455 m
  • 2: 640 m
  • 3: 970 m

Ďalšími menšími zmenami prešlo napojenie z rázcestia Donovaly na cestu smerom na Polianky, ktoré kopírovalo cestu podľa aktuálneho stavu. Napokon bol turistický chodník presmerovaný na most ponad frekventovanú cestu 59.

Pôvodné trasy križovali cestu vpravo, aktuálna ju križuje mostom
  • 1: 195 m
  • 2: 150 m
  • 3: 150 m
Informácie boli aktualizované 8.1.2023.

Našli ste nepresnosť? Napíšte nám na historia@cestasnp.sk, každému spresneniu sa potešíme.


Bez fotografií.

Bibliografia

Gregorová, B. (2016). Funkčno-priestorová transformácia rekreačnej obce Donovaly. Geografické Informácie, 20(2).
Hochmuth, Z. (Ed.). (1965). Nízke Tatry (západná časť) (1st ed., Vol. 48a). Šport.
Hochmuth, Z. (Ed.). (1988). Nízke Tatry-západ (2nd ed., Vol. 10). Šport.
Janoška, M., & Hochmuth, Z. (1958). Nízke Tatry : turistický sprievodca (1st ed.). Šport.
Lázňovský, B., Klíma, S., & Gabriel, F. (1937). Průvodce po Československé republice: III. část: Země slovenská a Podkarpatoruská (4th ed., Vol. 1/3). Klub československých turistů, Orbis.
Ondrušková, V. (1938). Nízké Tatry. Knihkupectví Klubu československých turistů.