V Trenčíne sa opäť spája európska magistrála E8 s Cestou hrdinov SNP, a to pod slávnym rímskym nápisom, ktorý je prístupný z hotela pri turistickom rázcestí. Tu sa začínajú aj prvé odlišnosti v histórii trás celoslovenskej magistrály. Ďalej už zmeny nie sú signifikantné, ale zato tu existuje viacero otáznikov.

Rázcestie pod rímskym vytesaným nápisom je miestom vetvenia sa dvoch červených turistických trás (0701 a 0705)

Najskôr trasa viedla pod hradným bralom po Ul. Gen. M. R. Štefánika a od miest súčasnej kruhovej križovatky pokračovala ulicou Súvoz popri priemyselnom areáli priamo na Kubranskú ulicu. Prvú časť prehradilo sídlisko a v strede Súvozu dva priečne múry z betónových tvárnic. Múr areálu, ročník 1953, vedúci pozdĺž ulice Súvoz, existuje dodnes a na ňom aj zopár starých značiek.

Trasa viedla pod hradom po chodníku vľavo, odkiaľ však bolo len málo výhľadov na hrad, naviac ulica bola súčasťou hlavného ťahu Bratislava – Žilina – Košice, takže áut na nej bolo podstatne viac ako je vidno na tejto fotke
Industriálna štvrť Súvoz, ktorou popri plote prechádzala turistická trasa

Neskôr bola trasa od dnešnej kruhovej križovatky presmerovaná ďalej po Ul. Gen. M. R. Štefánika až po križovatku s Kubranskou ulicou a ďalej už po nej.

Novšia z bývalých trás viedla popri frekventovanej ceste ešte dlhší úsek

Niekedy medzi rokmi 1992 a 1996 došlo k preloženiu trasy od rázcestia červených značiek do parku a k železničnej a autobusovej stanici. Ďalej sa pokračuje po Železničnej ulici ku Kubranskej ulici. Táto trasa je nepochybne príjemnejšia než obe pôvodné, pretože vedie parkom a pokojnejšou ulicou.

  • 1: 2.06 km
  • 2: 2.14 km
  • 3: 1.96 km

V Kubrej sa trasa menila len málo – pôvodne viedla po pravej strane cesty, dnes vedie po ľavej strane po chodníkoch, zdieľanom chodníku s obslužnou cestou a po jednej bočnej uličke.

  • 1: 640 m
  • 2: 650 m
Pôvodná trasa popri hlavnej ceste

Otázniky

Za Kubrou pri kyselke mapa z roku 1938 uvádza trasu oblúkom smerujúcim ku Kubrici. Znamenalo by to križovanie potoka v mieste, kde dnes nič nenasvedčuje, že by to bolo možné. Ide zrejme o chybu v mape, pretože v rovnakých miestach nekorešponduje ani trasovanie žltej trasy so stavom predtým (1928) a potom (1959).
Pod kopcom Kubriansky háj mapa z roku 1938 uvádza, že sa chodilo cez lúky Vajdlíkové, na ich konci cez potok a hore cez Janákovu a Kobolášsku na hrebeň k zelenej trase. Ani táto trasa nekorešponduje s predošlým a nasledujúcim stavom a v teréne sa po nej nenachádzajú žiadne pozostatky. Nemožno ju však vylúčiť.

Pod rázcestím Nad Kubrianskou dolinou minimálne na prelome 1980. a 1990. rokov viedla trasa vpravo od dnešnej, pod hrebeňom sa napojila na zelenú trasu a spolu pokračovali 70 metrov po rázcestie turistických značiek. Dnešná trasa križuje zelenú trasu priamo na rázcestí turistických značiek.

  • 1: 165 m
  • 2: 90 m
Bývalá trasa viedla vpravo, aktuálna ide na hrebeň priamejšie

Krátky súbeh červenej a zelenej trasy


Medzi rázcestím Nad Opatovskou dolinou a Čvirigovcom časť trasy viedla o niečo dlhšou paralelnou trasou po lesnej ceste nachádzajúcej sa až do 80 metrov východne od súčasnej.

  • 1: 430 m
  • 2: 405 m
Stará trasa je dodnej poľahky priechodná

Pri schádzaní do Trenčianskych Teplíc dnes trasa po uliciach obchádza podzemný vodojem. Kedysi tam však vodojem nebol a chodilo sa priamo. Dnes sa pochopiteľne z tohto pôvodného úseku už nič nezachovalo.

  • 1: 135 m
  • 2: 190 m
Približné miesta bývalej cesty z Čvirigovca do Trenčianskych Teplíc

Otázniky

Priamo v Trenčianskych Tepliciach mapy zobrazujú rôznu trasu zostupu do kúpeľného parku. Nepodarilo sa však potvrdiť žiadnu inú možnosť než akutálnu trasu.

Ďalšia zmena prebehla pod Omšenskou Babou. Pôvodná trasa viedla po opačnej strane výmoľu, v severnom svahu Omšenskej Baby. Z tejto trasy viedla odbočka na vrchol, po ktorej zostal stĺpik so strieškou. Naposledy sa odbočka uvádza v roku 1983 v turistickom sprievodcovi, ale na mape z rovnakého roku už nie. Neskôr ju na čas nahradili žlté turistické značky a neskôr žlté miestne značky.

Pôvodne tyč turistického informačného miesta, neskôr natretá nazeleno, pri rázcestí, z ktorého sa odbočovalo na Omšenskú Babu

Prečo došlo k presmerovaniu trasy nie je známe, určite sa však oplatí ísť po pôvodnej trase a navštíviť aj Omšenskú Babu, z ktorej sú pekné výhľady.

  • 1: 470 m
  • 2: 400 m
Odbočka na Omšenskú Babu
Omšenská Baba

Otázniky

Medzi Trenčianskymi Teplicami a Omšenskou Babou mapy desaťročia uvádzali trasu cez Baračku. Mapy však boli spravidla v malej mierke na to, aby sa dala určiť presnejšia trasa, alebo v prípade mapy z roku 1938 zase ide o často nereálne trasovanie, kde by bolo potrebné križovať potoky v miestach strmých zrázov. Ani v tomto prípade sa iné trasovanie než je dnešné nedá vylúčiť, no zároveň ani presnejšie určiť.

Za Bartošovicou pôvodne trasa opäť kopírovala plot a viedla veľmi strmým svahom. Neskôr bola vynechaná strmá časť a nakoniec sa celá vzdialila od plotu do trasy s miernejším sklonom.

  • 1: 240 m
  • 2: 335 m
  • 3: 310 m
Od sedla pod Omšenskou Babou vedie trasa popri čoraz schátranejšom plote, pri Bartošovici sa ale aktuálna trasa od predchádzajúcej (na fotografii) odkláňa

Otázniky

Od Sedla Omšenská Baba až po úbočie Slopského vrchu vedie trasa popri bývalom plote. Z neho sa zachovali väčšinou iba základy, čiastočne aj stĺpiky a pletivo. Nie je známe, kedy bol tento areál oplotený a či trasa pôvodne neviedla aj cezeň.

Pod Slopským vrchom boli kedysi horské polia, dnes sa na ich miestach nachádzajú lesy a lúky. Pôvodná trasa sa snažila využívať lesy a ich okraje, kde sa dali umiestniť značky na stromy. Postupne sa presúvala bližšie k lúke, na ktorej napokon funguje v súčasnosti.

  • 1: 130 m
  • 2: 87 m
Chodník pôvodnej trasy už nie je zreteľný

Pod Hoľazňami trasa prechádzala neprehľadným terénom, čo konštatujú turistickí sprievodcovia aj v roku 1963 aj v roku 1983. Pôvodne išlo o chodníky severne od aktuálnej trasy, z ktorých sa zachoval len začiatok pri studničke a koniec tohto úseku. Zdá sa tiež, že na konci existencie tejto trasy boli vypílené práve stromy so značkami. Vzhľadom na to, že nájsť značky bolo problematické už aj v časoch existencie tejto trasy a dnes sa tu nachádza rúbanisko, krovie a preriedený les, strednú časť sa nepodarilo lokalizovať.

K presmerovaniu do súčasnej trasy došlo v dvoch etapách. Najskôr bol opustený úsek, kde bol vyrúbaný les a na pôvodnú trasu sa napájalo strmým chodníkom. Až neskôr bola opustená aj druhá časť starej trasy.

  • 1: 740 m
  • 2: 800 m
  • 3: 730 m
Záverečný úsek pôvodnej trasy viedol cez hustý les, čo je v kontraste s aktuálnou trasou po lúkach

Na lúkach pod Hoľazňami sa trasa mierne menila, keďže časť lúk tu zarástla. Po zostúpení na cestu sa turisti dostávajú k rázcestiu „Pri Hornej Porube, hradská“, ktoré bolo zrejme od roku 1961 až do roku 2022 delicacim bodom medzi turistickými trasami 0701 a 0801. Z dnešného pohľadu išlo o nelogické miesto pri ceste, bez možnosti odpočinku či nejakého iného významu, ktoré však bolo uvádzané ako cieľ putovania z jednej aj druhej strany magistrály. V roku 2022 bol koniec trasy 0701 presunutý priamo do Hornej Poruby na premenované rázcestie „Horná Poruba, U Brdárov“, čím sa v tomto roku zmenil aj začiatok aj koniec západoslovenskej časti Cesty hrdinov SNP.

Bývalé stretnutie trás 0701 a 0801
Informácie boli aktualizované 1.6.2024.

Našli ste nepresnosť? Napíšte nám na historia@cestasnp.sk, každému spresneniu sa potešíme.


Pozri variant 2 > úsek ID 2

Pozri variant 3

Bez fotografií. Bez fotografií.

Pozri variant 2 > úsek ID 1 > variant 2


Bibliografia