Prvý úsek viedol stále po štátnej hranici severovýchodným smerom. Na niektorých miestach sa oproti pôvodnej polohe posunul, keďže oblasť hranice postupne zarastala. Niekedy išlo aj o posun na opačnú stranu hranice. Nešlo však o väčšie zmeny, ako je vidno aj vo fotogalérii.
Pred vrcholom Machnáča sa trasa definitívne stáča na územie Slovenska. Za Machnáčom sa nachádzalo turistické rázcestie pravdepodobne o čosi ďalej ako dnes. Potom sa už trasa nemenila, aj keď sa drobné posuny súvisiace s ťažbou dreva nedajú vylúčiť.
Otázniky
Istý otáznik visí nad údolím, ktorého úbočím sa pomerne nepríjemne zostupuje smerom do Drietomy. Pôvodne na dne údolia viedla cesta, avšak zostup k nej zo sedla by bol veľmi strmý.

Pred Drietomou sa začínajú objavovať odchýlky aktuálnej trasy. Prvou z nich bolo zabratie pôvodnej cesty areálom vodného zdroja. Súčasná trasa ho obchádza.
- 1: 195 m
- 2: 270 m

O niečo nižšie, keď sa už ocitáme v sadoch nad Drietomou, sa zostupovalo úvozom, ktorý však postupne zarastá. Chodí sa preto sadmi o niečo dlhšie ako kedysi. Mimochdom, ide o jeden z posledných úsekov Cesty hrdinov SNP vedúcich ovocným sadom, na ktorého stromoch sú namaľované značky. V minulosti bolo na celej trase takýchto úsekov viac, väčšina však už bola opustená.
- 1: 140 m
- 2: 140 m

V samotnej Drietome už išlo o rozsiahlejšiu zmenu. Trasa stále klesala popri potoku ku kaštieľu, potom odbočila k lávke cez potok Drietomica, cez ktorý prešla. Následne viedla uličkou k ramenu Drietomice a dnešnej trase. Lávka, ulička ani rameno Drietomice dnes už neexistujú. Zmenila sa aj poloha potoka Drietomica, ktorý dnes tečie zregulovaný na mieste pôvodných budov pri kaštieli. Budovy v miestach starej trasy boli totiž ťažko poškodené povodňou na konci júla 1972. Asi 50 metrov ďalej po prúde potoka sa nachádza most, ktorým vedie aktuálna trasa. Naopak, bližšie ku kaštieľu, vyrástla nová lávka.
Keďže k presmerovaniu trasy došlo niekedy po roku 1968 a súčasný most existoval už v čase ničivej povodne v roku 1972, je možné, že k zmene trasovania došlo už pred povodňou.
- 1: 630 m
- 2: 590 m

Čo a rozsahu týka, pokračujeme už väčšími zmenami. Smerom na Trenčín sa na poli nad Drietomou cesta odchyľovala a viedla pomerne priamo do Záblatia, ktorým prechádzala neďaleko kaštieľa. Následne viedla cez staré železničné priecestie na hlavnú cestu (cesta 61) do Zlatoviec, približne ako sa dnes nachádza supermarket Lidl. Po hlavnej ceste pokračovala do Trenčína.


V 1980. rokoch došlo k presmerovaniu od Záblatia-Rybárov cez dnes už nejestvujúce železničné priecestie k záblatskému cintorínu. Odtiaľ sa pokračovalo popri ceste 61 do Trenčína.

Pravdepodobne v súvislosti s výstavbou diaľnice D1, ktorá prebiehala v rokoch 1991 – 1996 a ktorá preťala turistickú cestu, bola trasa presunutá do dnešnej severnejšej polohy, ktorá vedie viac v prírode než predošlé trasy. Ani tejto najnovšej trase sa nevyhli zmeny v súvislosti s modernizáciou železničnej trate Bratislava – Žilina. Železničné priecestie, ktorým prechádzala, bolo zrušené, dočasne sa ešte v rokoch 2015 – 2016 chodilo cez provizórne priecestie, kým boli chodci a turisti presunutí do podchodu.
- 1: 4.02 km
- 2: 4.36 km
- 3: 5.45 km
- 4: 5.50 km
- 5: 5.50 km
Pri vstupe do centra Trenčína zmeny trasy súviseli s osudom trenčianskych mostov. Prvorepubliková trasa využívala oceľový cestný most cez Váh, ktorý slúžil od roku 1897. Na strane centra mesta bolo hneď za mostom železničné priecestie s traťou do Bánoviec nad Bebravou. Tento most vyhodili do povetria ustupujúce nemecké vojská v apríli 1945. Nahradil ho provizórny most, ktorý slúžil v rokoch 1945 – 1946 a bol umiestnený kúsok vyššie proti prúdu Váhu. Dlhšiu náhradu predstavoval most dokončený v roku 1946, ktorý bol postavený tesne poniže pôvodného mosta.


Trvalá náhrada v podobe dnešného železobetónového mosta bola postavená v rokoch 1953 – 1956. Keďže most bol položený vyššie nad terénom, bolo nutné zdvihnúť aj obe predmostia. Na strane Trenčína si to vyžiadalo zmenu podoby cestného napojenia do centra mesta. Cesta po novom viedla ponad železnicu a potom tiahlym ľavým oblúkom do Palackého ulice. Presnú polohu Cesty hrdinov SNP po tejto zmene sa nepodarilo určiť, avšak je pravdepodobné, že išlo o trasu podobnú dnešnej. V prvej polovici 1980. rokov bolo trenčianske predmostie opäť prestavané kvôli pripojeniu cesty 507, ktoré bolo otvorené v roku 1985. Výsledkom je súčasný stav s hustou cestnou infraštruktúrou. Trasa odvtedy funguje v dnešnej podobe.
- 1: 400 m
- 2: 425 m
Našli ste nepresnosť? Napíšte nám na historia@cestasnp.sk, každému spresneniu sa potešíme.