Úsek Horná Poruba – Vápeč – Zliechov patrí medzi tie, kde sa trasa menila mnohokrát. Najväčšia zo zmien bola bohužiaľ spôsobená ľudskou zlobou, našťastie však išlo o zmenu k lepšiemu, keďže nový úsek je tiež zaujímavý.

Pri stúpaní z Hornej Poruby na Vápeč trasa pôvodne viedla cez lúky a čiastočne tak ako dnešná modrá trasa. Potvrdiť sa však podarilo len úsek nad lúkami.

  • 1: 1.18 km
  • 2: 1.57 km
Lúky nad Hornou Porubou
Zreteľná výmena červenej a modrej trasy

Hneď pri Sedla Palúch dnes trasa vedie po hrebeni. Predtým však schádzala pod hrebeň na stráni pod skalným previsom.

  • 1: 98 m
  • 2: 130 m
Staršia trasa pod skalným previsom

Pôvodný 12-kilometrový úsek od Sedla Palúch do Zliechova musel byť v roku 2012 pretrasovaný do novej polohy v dĺžke takmer 14-kilometrov. Zmena bola zrealizovaná z dôvodu, že najmenej od roku 2007 niekto na prevažnej časti tejto trasy opakovane zatieral a inak poškodzoval turistické značky. Dával si pritom záležať – značky boli prestriekané takou farbou, ktorá sa podobala na farbu kôry stromov.

Dôkladne a viacnásobne zničené značky nad obcou Kopec
Zúfalstvo značkárov z permanentého poškodzovania značiek vyjadruje ledabolo namaľovaná šípka
Trasa mimo lesa nad obcou Kopec

Pôvodný úsek Sedlo Palúch – obec Kopec viedol peknými lesmi a lúkami. V dedine Kopec sa trasa dostala na cestu a pôvodne po nej počas 1. ČSR a najmenej do roku 1948 pokračovala do Podhradskej doliny a stále po ceste cez Košecké Rovné do Zliechova.

Nie je kopec ako kopec. V okolí obce Kopec bola v závere fungovania Cesty hrdinov SNP a aj európskej magistrály E8 orientácia jasná – stačilo hľadať zatreté značky – napríklad sivú značku na sivom stĺpe
Podhradská dolina bola turistickou spojnicou medzi Považím a Strážovskými vrchmi a fungovala už za čias turistickej Stredoslovenskej cesty

Po 2. sv. vojne bola trasa presmerovaná do pokojnejšej Strednianskej doliny, ktorou sa išlo až do Dolnej Strednej a z nej cez lúky do sedla, z ktorého sa zišlo do Košeckého Rovného. Ďalej sa už pokračovalo po pôvodnej trase do Zliechova.

V spodnej časti Strednianskej doliny sa značky nezachovali
Môžeme len hádať, či trasa viedla okrajom lúky alebo touto cestou, ktorú pohltila vegetácia
Pravdepodobné vedenie trasy lúkami nad Dolnou Strednou

Trasa cez Dolnú Strednú fungovala najmenej do druhej polovice 1980. rokov, dnes z nej už nájdeme len veľmi málo pozostatkov, pričom časť zmizla v húštine. Neskôr bola cesta presmerovaná tak, že ešte pred Dolnou Strednou odbočila do svahu, ktorým stúpala asi do polovice a ďalej pokračovala miernym stúpaním po chrbte Čierneho vrchu do sedla. Tam sa trasa napojila na predošlú verziu.

Orientačne jednoduchšia trasa než predchádzajúca cez lúky
Do Košeckého Rovného viedla príjemná poľná cesta

Nakoniec sa zmene sa nevyhol ani predošlý úsek medzi Kopcom a Strednianskou dolinou. K odkloneniu došlo už v Kopeckej doline na lesnú cestu okolo kameňolomu a následne strmo dolu do Strednianskej doliny. V čase preverovania tejto trasy (2021) bolo až neuveriteľné, že ešte v roku 2012 tadiaľto chodili turisti, pretože pôvodný chodník už úplne pohltila príroda.

Trasa, ktorá doslúžila len 9 rokov pred touto fotkou

Viaceré lesné cesty v tejto oblasti sú megalomansky rozšírené a po starých značkách na nich niet ani stopy. Vstupy na dve z nich sú cez potok (treba sa vyzuť alebo si zobrať nepremokavú obuv) a cez rampu doplnenú o odporúčaný zákaz vstupu.

Návšteva týchto starých trás je spojená s adrenalínom, pretože turisti v okolí Kopeckej a Strednianskej doliny zjavne nie sú vítaní. Treba prekonávať prekážky, spoliehať sa na to, že aktuálne neprebieha poľovačka a mať dobre naštudovanú mapu starých úsekov. Súčasná trasa je zaujímavejšia a jej výhodou je to, že vedie menej po asfaltových cestách.

Cesta medzi Košeckým Rovným a Zliechovom
  • 1: 12.8 km
  • 2: 12.6 km
  • 3: 12.7 km
  • 4: 13.8 km

Otázniky

Niektoré mapy vydávané po roku 1990 uvádzajú viacero variantov trasovania medzi Sedlom Palúch a obcou Kopec. Išlo však o chybné zakreslenie jednej a tej istej trasy.
Informácie boli aktualizované 12.6.2021.

Našli ste nepresnosť? Napíšte nám na historia@cestasnp.sk, každému spresneniu sa potešíme.


Pozri variant 2 > úsek ID 1 > variant 1


Bibliografia