Bardejov je prekvapivo jedným z miest, kde musela byť trasa značne presmerovaná kvôli stavebnej činnosti. Prvé zmeny nastali v osade Mihaľov, dnes časti Bardejova. Priamo v osade sa odbočovalo medzi domami vpravo a pokračovalo sa po starých lesných a poľných cestách do Bardejova.
- 1: 1.38 km
- 2: 1.48 km
Do Bardejova sa pôvodne vchádzalo miestami dnešnej Ťačevskej ulice a cesta vyústila pri cintoríne. Pokračovalo sa Partizánskou ul. a cez Nám. SNP na Dlhý rad. Aj keď sa od Dlhého radu pokračovalo ďalej približne rovnakou cestou ako dnes, dnešná trasa má s tou pôvodnou spoločné len ulice. Celá pôvodná zástavba, ktorá existovala v okolí Cesty hrdinov SNP, bola zbúraná a na jej mieste vyrástli nové budovy.
Vráťme sa však ešte do Mihaľova, kam bola vybudovaná nová široká asfaltová cesta. Na jej časť bola presmerovaná aj červená trasa. Keďže nová cesta preťala pôvodnú zhruba v polovici vzdialenosti medzi Mihaľovom a Bardejovom, pôvodná trasa bola opustená a odklonila sa z lúk po novej asfaltovej ceste na sídliskovú Komenského ulicu. Takto trasa fungovala najmenej do roku 2012, kedy došlo k jej presmerovaniu od záhradiek priamejšie kolmo ma hlavnú cestu.
Po výstavbe cestného obchvatu bol v rokoch 2015 – 2016 upravený vstup do Bardejova do novej polohy cesty.
Zo starých trás je dodnes vyznačený starými značkami len úsek približne v strede medzi Mihaľovom a Bardejovom pod záhradkárskou osadou. Je však veľmi zarastený a s ťažkosťami priechodný len mimo vegetačného obdobia.
Pri výstupe z Bardejova došlo rovnako k asanácii väčšiny budov a rozšíreniu ciest. Topľu dnes premosťujú dva cestné mosty, z ktorých v čase začiatkov SNPčky existoval iba jeden. Zatiaľ čo dnes trasa vedie po západnom z mostov (pre smer jazdy áut do mesta), pôvodne sa chodilo po východnom (dnes pre smer jazdy von z mesta).
- 1: 2.40 km
- 2: 2.52 km
- 3: 2.62 km
- 4: 2.71 km
Ďalej trasa viedla popri bývalej tehelni, kde sa dnes nachádzajú ulice v inej polohe než boli pôvodné cesty cez polia a lúky.
- 1: 1.88 km
- 2: 1.96 km
Z pôvodných úsekov trasy v intraviláne Bardejova nezostalo nič.
Otázniky
Pôvodné trasovanie z Mihaľova do Bardejova je nie je úplne zrejmé. Na našich mapách sme sa ho snažili zrekonštruovať podľa historických máp a turistického sprievodcu, keďže úseky, ktoré zanikli do polovice 1970. rokov, už nemajú žiadne pozostatky značiek.
V kúpeľoch trasa najskôr prechádzala popri dnes už neexistujúcich prameňoch zastrešených pôsobivou drevenou konštrukciou, ktoré sa nachádzali neďaleko kolonády. Ďalej sa prechádzalo kúpeľným parkom až k liečebni Zborov (dnes kúpeľný dom Alžbeta). V roku 1972 bola dokončená stavba kolonády, počas ktorej bolo revitalizované aj okolie a pravdepodobne z tohto dôvodu bolo upravené aj vedenie trasy do dnešnej podoby mimo kúpeľného parku.
- 1: 465 m
- 2: 335 m
Hneď po opustení kúpeľov za mostom, kde dnes trasa začína stúpať k Sedlu Čerešňa, viedla stará trasa najskôr paralelne po pravej strane, onedlho sa stočila po vrstevnici vpravo a pokračovala ponad potoky k lesnej ceste. Tam odbočila vľavo a viedla až takmer pod hrebeň údolím Zbojníckeho potoka. V závere ešte odbočila z lesnej cesty k Trom studničkám, aby sa následne vrátila späť na lesnú cestu a ňou prišla k rázcestiu, kde sa nachádza súčasná verzia trasy. Napriek dobre zachovaným značkám sa nepodarilo zistiť, kedy táto trasa slúžila. Všetky mapy od roku 1959 totiž zobrazujú súčasnú trasu cez Sedlo Čerešňa a rovnako túto trasu opisuje aj turistický sprievodca z roku 1964.
Ani aktuálnej trase k Sedlu Čerešňa sa nevyhli zmeny. Na najmenej dvoch úsekoch došlo k menšiemu pretrasovaniu – v jednom prípade k zjemneniu stúpania s využitím serpentíny a v druhom prípade naopak napriameniu trasy a odstráneniu serpentín.
- 1: 2.26 km
- 2: 2.95 km
- 3: 2.93 km
Pre úplnosť uvedieme, že ešte pred zriadením Cesty hrdinov SNP sa na tomto úseku, konkrétne na Kamennej hore, nachádzala Pourova (Poorova) chata a ešte skôr Berzewiczova veža. Veža bola zničená v roku 1918 a na jej mieste v roku 1932 vyrástla turistická chata s rozhľadňou. Ani táto stavba však nevydržala dlho. Počas 2. sv. vojny bola poškodená, po nej v roku 1948 opravená, avšak už v roku 1951 vyhorela, čo bol jej definitívny koniec. Dodnes po nej zostala časť základov. Nová vyhliadková veža podobajúca sa na pôvodnú Berzewiczovu vežu vyrástla v roku 2023 na Stebníckej Magure 3 km od pôvodného miesta.
Informácie boli aktualizované 21.10.2023.Otázniky
Mapy pod Stebníckou Magurou smerom do Zborova vytrvalo až do roku 2002 uvádzajú akúsi skratku, ktorá by musela viesť veľmi strmým terénom. Takéto vedenie trasy sa však nepodarilo v teréne potvrdiť.
Našli ste nepresnosť? Napíšte nám na historia@cestasnp.sk, každému spresneniu sa potešíme.
Fotografie
Úsek Mihaľov (ID 7820)
1. variant (bývalý)
2. variant (aktuálny)
Úsek Mihaľov - Mihaľov-ihrisko (ID 7840)
Úsek Mihaľov-ihrisko - Bellevue (ID 7880)
1. variant (bývalý)
2. variant (aktuálny)
Úsek Bellevue - Pod Mihaľov (ID 7920)
Úsek Pod Mihaľov - Bardejov-Dlhý rad (ID 7960)
1. variant (bývalý)
Úsek Pod Mihaľov (ID 1)
Pozri variant 2 > úsek ID 1 > variant 1 > úsek ID 1
Úsek Pod Mihaľov - Bardejov-centrum (ID 2)
2. variant (aktuálny)
Úsek Pod Mihaľov - cesta 3507 (ID 1)
1. variant (bývalý)
Úsek Horná časť (ID 1)
Úsek Spodná časť (ID 2)
2. variant (aktuálny)
Úsek Cesta 3507 (ID 2)
Úsek Križovanie s cestou 77 (ID 3)
1. variant (bývalý)
2. variant (aktuálny)
Úsek Cesta 77 - centrum (ID 4)
Úsek Bardejov-Dlhý rad (ID 8000)
Úsek Bardejov-Dlhý rad - Bardejov-Českej Lípy (ID 8020)
1. variant (bývalý)
2. variant (aktuálny)
Úsek Bardejov-Českej Lípy - Bardejov-sever (ID 8040)
Úsek Bardejov-sever (ID 8060)
1. variant (bývalý)
2. variant (aktuálny)
Úsek Bardejov-sever - Bardejovské Kúpele-centrum (ID 8080)
Úsek Bardejovské Kúpele-centrum (ID 8100)
1. variant (bývalý)
2. variant (aktuálny)
Úsek Bardejovské Kúpele-západ (ID 8120)
Úsek Bardejovské Kúpele-západ - pod Kamennou horou (ID 8160)
1. variant (bývalý)
Pozri variant 3