Zo štóskych kúpeľov diaľková trasa v prvej časti využíva starú cestu do Smolníckej Huty s jednou malou zmenou. Nad kúpeľmi sa stúpalo serpentínami, pričom pôvodne mala trasa minimálne o jednu serpentínu viac než je to v súčasnosti. Po presmerovaní do priamej trasy sa istý čas chodilo priamo aj v spodnej časti, a to popri tenisových kurtoch.

  • 1: 215 m
  • 2: 150 m
  • 3: 145 m
Stará serpentínová cesta nad kúpeľmi

Od rázcestia Priporčie sa červená trasa od starej cesty na hrebeň odpája. Zaujímavosťou tu ešte v roku 2024 boli staré smerovníky z roku 1993, ktoré sa tu objavili opäť, a to dávno po tom, ako boli nahradené novými.

Starý smerovník z roku 1993

K menším zmenám došlo aj tesne pod hrebeňom, kde sa pravdepodobne najskôr chodilo veľmi podobne ako v súčasnosti po lesnej ceste, v medziobdobí ale trasa viedla skratkou priamo hore cez mladý les.

Opustený variant trasy je naďalej poľahky prejditeľný
  • 1: 165 m
  • 2: 115 m
  • 3: 190 m

Zaujímavosťou je, že sa dodnes dá využiť aj úsek prvej diaľkovej trasy medzi Kúpeľmi Štós a Košicami, ktorá sa spomína už v roku 1920. Z kúpeľov po hrebeň ho viac-menej kopíruje zelená turistická trasa vedúca do Smolníckej Huty (v spodnej časti po Priporčie v súbehu s Cestou hrdinov SNP), ďalej po hrebeni až pod Lastovičí vrch vedie lesná cesta. Táto trasa je dokonca príjemnejšia než SNPčka.

Pôvodná cesta prichádzala z húštiny za prístreškom, aktuálna prichádza zľava

Pod Lastovičím vrchom k pôvodnej trase pribudla 200-metrová odbočka k pamätníkom oslobodzovania územia Československa legionármi, ktorí bojovali aj v týchto končinách.


Na Trohánke od roku 1898 stála chata, dnes sú tu miesto nej prístrešky, ktoré sa dajú využiť na opekanie a oddych. Trasa sa tu nezmenila. Za Kloptáňou sa opäť prejavujú následky víchrov a trasa sa často viac či menej odchyľuje od pôvodnej polohy. Najväčšou zistenou zmenou je pretrasovanie pred rázcestím Biely kameň 100 metrov juhovýchodne od pôvodnej trasy. Na pôvodnej trase sa nachádza rúbanisko, mladina a len zopár starých stromov.

  • 1: 470 m
  • 2: 485 m
Zvyšok pôvodného lesa na pôvodnej trase
Pri Bielom kameni sa aj v roku 2022 na aktuálnej trase nachádzal posledný zo smerovníkov z edície po rozdelení Československa, na ktorom sa uvádzajú časy s presnosťou na minúty. Neskôr sa však opäť objavili podobné smerovníky minimálne na jednom ďalšom mieste.

Otázniky

Prvá dostupná mapa od vzniku Cesty hrdinov SNP z roku 1959 z edície nie celkom presných máp uvádza trasovanie pri Kojšovskej holi cez Zlatoidskú horu a nie popri chate Erika ako je to dnes. Pôvodne sa skutočne chodilo cez Zlatoidskú horu (Idanskú hoľu), čo potvrdzuje turistický sprievodca z roku 1920. Hoľa odvtedy postupne zarástla a v jej svahu bola v rokoch 1924 – 1926 vybudovaná chata Erika. Chata bola rozšírená v roku 1936 a ani ona neunikla vypáleniu v roku 1944. Výstavba súčasnej chaty začala v roku 1946. Presmerovanie hrebeňovky k chate bolo logické. Keďže sa už v roku 1961 uvádza trasovanie popri chate Erika, nie je veľmi pravdepodobné, že by počas existencie Cesty hrdinov SNP existovalo iné trasovanie.

V roku 2016 bola na Ceste hrdinov SNP zriadená alternatívna paralelná trasa vedúca popri vyhliadke Loreley. Samotná vyhliadka bola dostupná z lesnej cesty krátkou zachádzkou. Táto trasa nahradila pôvodnú žltú trasu fungujúcu najneskôr od roku 1999. V roku 2022 bol chodník opäť preznačený na predošlú žltú farbu. Pri tejto príležitosti došlo tiež k premenovaniu západného rázcestia oboch paralelných trás z pôvodného názvu „Odbočka k vyhliadke“ na „Pod Loreley, západ“ a pomenované bolo aj východné rázcestie (predtým bez názvu) ako „Pod Loreley, východ“.

  • 1: 1.71 km
Alternatívna trasa Cesty hrdinov SNP fungovala iba šesť rokov

Na Prednej Holici pôvodne trasa postupne zostupovala poniže chaty Lajoška k rázcestiu pri kaplnke. Na prelome 1980. a 1990. rokov bol úsek presmerovaný popri chate a od nej lúkou prudšie dole ku spomínanej kaplnke.

Od roku 2020 do našej návštevy tejto lokality (júl 2022) prebiehala rekonštrukcia chaty a jej okolie bolo ohradené. K oficiálnemu presmerovaniu červenej trasy nedošlo, preto ani na našej mape nie je trasa presmerovaná, avšak pokiaľ turista nechcel ísť cez stavenisko, musel ho obísť. Tolo bolo možné najskôr po lesnej ceste medzi pôvodnou a oficiálnou aktuálnou trasou a potom ešte niekoľko desiatok metrov po úplne pôvodnej trase.

  • 1: 205 m
  • 2: 235 m
Bývalá trasa pod chatou

Chata na Prednej Holici nazývaná aj Chata Lajoška bola odovzdaná do užívania v roku 1914. V roku 1919, keď tu prebiehali boje medzi československou a maďarskou armádou a chata bola značne poškodená. Na jej mieste bola v roku 1925 vybudovaná nová chata, ktorá bola v roku 1934 rozšírená. Ani táto chata neprežila vojnu, vypálená bola fašistami na konci roka 1944. Po vojne bola v roku 1946 na jej mieste zriadená najskôr provizórna útulňa, o tri roky neskôr bola vybudovaná nová chata. Táto chata už zažila celú existenciu Cesty hrdinov SNP.

Chata Lajoška počas prestavby
Informácie boli aktualizované 17.9.2022.

Našli ste nepresnosť? Napíšte nám na historia@cestasnp.sk, každému spresneniu sa potešíme.



Bibliografia