Na Čermákovej lúke (Čermák), ešte pred začiatkom tohto úseku, sa dostávame od krajiny Huncokárov, alebo – ako sa sami nazývali – Waldleute (lesných ľudí). Išlo o nemecky hovoriacich drevorubačov bývajúcich na samotách v časti Malých Karpát. Práve zo slova drevorubač (Holzhacker) vzniklo skomolené pomenovanie huncokár, hulcokár a hulcogr. Na územie Slovenska sa sťahovali z nemecky hovoriacich oblastí Dolného Rakúska, Štajerska a Sudet ako odborníci na ťažbu dreva. V Malých Karpatoch žili na samotách, väčšinou 2 – 3 rodiny na samote, ktorej súčasťou bolo aj hospodárstvo. Osídlenie zaniklo po roku 1945, keď bola časť Huncokárov odsunutá z Československa.
Súčasná trasa SNPčky prechádza popri bývalých huncokárskych osadách Čermákova lúka, Amon a Mon Repos. V prvých dvoch prípadoch ide o obľúbené lúky, v poslednom o horáreň, o ktorej ešte bude reč v nasledujúcom článku.
- 1: 12.1 km
- 2: 12.0 km
- 3: 11.1 km
- 4: 11.2 km
Až do polovice 1960. rokov viedla magistrála aj okolo ďalších osád ukrytých hlboko v Karpatoch: Panský dom, Holint, Sklená Huta a Kolovrátok. Dôvodom presmerovania 12-kilometrového úseku trasy bola výstavba zvernice Biela skala v rokoch 1965 – 1966 a Biela skala II v roku 1975.
V smere od Bratislavy bola zmena trasy po Sedlo Skalka vynútená vytvorením druhej časti zvernice, teda najneskôr v roku 1975. Na tomto úseku sa nachádza Panský dom1 s ruinou huncokárskej usadlosti. Až po Sedlo Skalka sa išlo takmer po vrstevnici bez väčších prevýšení.
Prvá časť presmerovaného úseku bola opätovne presmerovaná na začiatku 21. storočia, keď sa trasa napriamila a opustila lesnú cestu. Na oboch predchádzajúcich úsekoch existuje pomerne dobre zachované pôvodné značenie.
Druhá časť medzi Sedlom Skalka a Sedlom Uhliská bola presmerovaná do roku 1970. Po výstavbe oplotenej zvernice boli turistické značky medzi Sedlom Skalka a Holintom posunuté niekoľko desiatok metrov za plot. Stratila sa tak možnosť pekných výhľadov na juh z Bielej skaly, kam sa dalo poľahky vystúpiť, a úsek sa stal výrazne menej zaujímavým. Pôvodná trasa je dodnes dobre značená pozostatkami značiek. Novšia trasa popri plote, ktorá fungovala len krátko, je dnes súčasťou modrej turistickej trasy 2408.
Z osady Holint, v ktorej v 1930. rokoch žil drevorubač Krauthapl, podobne ako aj z väčšiny ostatných huncokárskych osád veľa nezostalo. Vidieť je možné lúku a ovocné stromy.
Od Holintu po Sedlo Uhliská viedla trasa zväčša rovnako ako dnešná modrá turistická trasa. Odlišností je niekoľko. V oblasti Sklenej Huty trasa viedla starými cestami a stredom lúky zopár desiatok metrov pod dnešnou cestou. Tu sa nachádzal aj rázcestník, z ktorého sa zachovala len spodná časť tyče. Donedávna sa tu nachádzal jeden z najstarších existujúcich smerovníkov na Ceste hrdinov SNP s nápisom „Stredom lúky 150 m“ z roku 1961. Dožil s prefarbenou šípkou na modro. Sklárne sa tu v čase turistiky už nenachádzali, zanikli asi 200 rokov predtým. Miesto toho tu stála hájovňa a drevorubačské domy. Ani po nich dnes už niet stopy.
Otázniky
Mapy z rokov 1936 a 1938 uvádzajú pred Sklenou Hutou trasu v doline, čo je síce nepravdepodobné, ale nie nemožné. Žiadne stopy potvrdzujúce túto informáciu sa nezachovali.
Cestou k ďalšej huncokárskej osade Kolovrátok trasa viedla najskôr bližšie k potoku a neskôr ďalej od neho než je to dnes. Na Kolovrátku (nazývaný aj Machoviče) zostal po červenej trase fragment starého smerovníka, zrejme tiež z roku 1961.
Súčasná trasa vedie za Hubálovou najskôr po Taricových skalách, kadiaľ predtým turistická trasa neviedla. Už tu je potrebné absolvovať väčšie prevýšenia.
V úseku Sedlo Skalka – Sedlo Uhliská vedie po predošlej modrej, zelenej a žltej trase (modrú a žltú nahradila úplne). Táto trasa je však oveľa staršia, existovala už v roku 1922 a mala žltú farbu v celej dĺžke medzi Sedlom Skalka a Sedlom Uhliská. Najskôr sa prudko schádza k Sološnici, aby následne vystúpila na Vápennú známu tiež ako Roštún.
Ide o jeden z mála prípadov na celej Ceste hrdinov SNP, kedy sa po zrealizovaní presmerovania zvýšila náročnosť trasy a to nielen z dôvodu väčších prevýšení, ale aj nerovného terénu.
Ani tejto podobe trasovania sa nevyhla zmena. Pôvodne išla od rázcestia „Pod Malú Vápennú“ s názvom v záhoráčtine cez Malú Vápennú a stúpala s výhľadmi priamo po hrebeni. Súčasná trasa už vedie po úbočí a výhľady nemá.
K malej zmene došlo aj v oblasti Mesačnej lúky. Pôvodná kľukatiaca sa trasa postupne zarastá a je nahradená priamejšou.
Informácie boli aktualizované 7.12.2024.Našli ste nepresnosť? Napíšte nám na historia@cestasnp.sk, každému spresneniu sa potešíme.
Fotografie
Úsek Hubálová - Sedlo Skalka (ID 1120)
1. variant (bývalý)
2. variant (aktuálny)
Úsek Hubálová - Hubálová-sever (ID 1)
1. variant (bývalý)
2. variant (aktuálny)
Úsek Hubálová-sever - Sedlo Skalka (ID 2)
Ďalšie fotografie
Úsek Sedlo Skalka - Sedlo Uhliská (ID 1160)
1. variant (bývalý)
Úsek Sedlo Skalka - Holint (ID 1)
1. variant (bývalý)
2. variant (bývalý)
Úsek Holint - Sklená huta (ID 2)
Úsek Sklená huta - Sedlo Uhliská (ID 3)
2. variant (aktuálny)
Úsek Sedlo Skalka - Pod Malou Vápennou (ID 1)
Ďalšie fotografie
Odbočka Pod Malou Vápennou
Úsek Pod Malou Vápennou - Vápenná (ID 2)
1. variant (bývalý)
2. variant (aktuálny)
Ďalšie fotografie
Úsek Vápenná - Mesačná lúka (ID 3)
Ďalšie fotografie
Úsek Mesačná lúka (ID 4)
Ďalšie fotografie
1. variant (bývalý)
2. variant (aktuálny)
Úsek Mesačná lúka - Sedlo Uhliská (ID 5)
Ďalšie fotografie
Bibliografia
- Takto nazvaných domov je v Malých Karpatoch viac, v tomto prípade ide o dom pod Taricovými skalami ↩︎